Kas gresia bandantiems sukčiauti „Regitros“ egzaminų metu
Kaip žinoma, norint gauti vairuotojo pažymėjimą Lietuvoje reikia išlaikyti mokyklinį vairavimo egzaminą vairavimo mokykloje, bei valstybinius teorijos ir praktikos egzaminus VĮ „Regitroje“, išskyrus atvejus, kai laikomas AM kategorijos vairuotojo pažymėjimas – tada užtenka išlaikyti vos valstybinį teorijos egzaminą.
Visuomenėje sklando įvairiausi gandai ir posakiai apie tai, kad išlaikyti egzaminus yra labai sudėtinga, arba neva tai egzaminuotojai specialiai sukirsdinėja laikančiuosius, todėl dažnas būsimasis vairuotojas į visa tai žvelgia su baime ar negatyviu nusiteikimu. Todėl, vis dažniau atsiranda ir tokių, kurie ieško kitų būtų, kaip galėtų lengviau ir neteisėtais būdais išlaikyti minėtuosius egzaminus. VĮ „Regitros“ atstovai pasakoja, kad dažniausiai sukčiavimo atvejai pasitaiko būtent teorijos egzamino metu, o patys sukčiavimo metodai beveik visada tie patys.
Apsimeta „Regitros“ darbuotojais arba siūlo nusipirkti tikrą vairuotojo pažymėjimą
Atmetus atvejus, kai sukčiauti bando egzaminą laikantis asmuo, pasitaiko ir atvejų, kuomet besiruošiantys laikyti egzaminus papuola į kitų sukčių pinkles. Internete, bei socialiniuose tinkluose kartais pasitaiko skelbimų, kur parduodami tikri vairuotojo pažymėjimai arba žadami išlaikyti egzaminai. Pasitaiko ir atvejų, kai sukčiai prisidengia tikrų „Regitros“ darbuotojų duomenimis ar profiliais.
Deja, visi tokie skelbimai yra paprasčiausia apgavystė, o sukčiai gavę pinigus paprasčiausiai pradingsta. Pagal nukentėjusių asmenų pasakojimus, išviliojamos net ir tūkstantinės sumos. Kiti, papuolę į tokias apgavikų pinkles apie tai visai nepasakoja, nes gėda. Po tokios apgavystės padėti negali ir policija, juk savaime suprantama, kad joks tyrimas nebus pradėtas, kai buvo bandoma apgaulės būdu nelegaliai įsigyti vairuotojo pažymėjimą.
Sukčiavimas per teorijos egzaminą
Dažniausi sukčiavimo atvejai pasitaiko teorijos egzamino metu, kai egzaminą atvyksta laikyti kitas žmogus, arba naudojama elektroninė vaizdo ir garso gavimo, bei perdavimo įranga, kai egzamino klausimai perduodami kitam žmogui, o jis padiktuoja atsakymus.
Tokią įrangą slepia įvairiausiai – kamera pasitaiko įmontuota vietoj drabužio sagos, o likusi įranga su maitinimo šaltiniais paslėpta po drabužiais. Garso gavimui naudojamos ir bevielės ausinės ir kiti originalūs metodai, kai tampa beveik neįmanoma pastebėti, kad žmogus naudoja kokią nors garso gavimo priemonę. Pasitaiko ir išmaniųjų akinių naudojimo atvejai, kai vaizdas su egzamino klausimais siunčiamas tiesiogiai per akinius.
Būtent dėl to, pati „Regitra“ atitinkamai ėmėsi veiksmų, kad galėtų kuo efektyviau užkirsti kelią sukčiavimo atvejams – atitinkamai išdėstytos ir sumodeliuotos egzamino laikymo vietos jų salėse, bei įmontuota speciali vaizdo stebėjimo įranga ir veidrodžiai, kurie lengviau padeda pastebėti sukčiaujančius asmenis.
Net ir tuomet, kai pavyksta nepastebėtiems naudoti sukčiavimo įrangą, dažnai išsiduoti padeda baimė ir jaudulys ir egzamino instruktoriai pastebi sukčius vien iš kūno kalbos ar kitų veiksmų.
Primename, kad teorijos egzamino metu taip pat draudžiama:
- Su savimi arba ant stalo ar kėdės turėti asmeninių daiktų
- Dėvėti striukę, kepurę ar galvos gobtuvą (išimtys gali būti taikomos estetiniams dangalams arba dangalams dėl medicininių, bei religinių priežasčių)
- Naudotis literatūra, mobiliojo ryšio ir kitos informacijos perdavimo priėmimo bei perdavimo priemonėmis
- Kalbėtis su kitais egzaminą laikančiais asmenimis
- Keisti monitoriaus pasvirimo kampą
- Naudotis akiniais, kurie nėra skirti regos korekcijai
Kaip sėkmingai pasiruošti teorijos egzaminui?
Paklausę teorijos egzaminą jau laikiusių žmonių apie tai, kaip jie jam ruošėsi, dažnai išgirsite frazę – KET testai. Kadangi daugumoje laikomų kategorijų šiam egzaminui galima ruoštis savarankiškai, didelė dalis mokosi spręsdami KET testus internete. Tai yra testai, parengti tokiu pat principu kaip „Regitros“ teorijos egzaminas, o testų metu pateikiami klausimai yra panšūs į tuos, kuriuos sutiksite ir valstybinio egzamino metu. Po išspręstų testų peržiūrėdami klaidas prie daugumos klausimų taip pat matysite ir kelių eismo taisyklių punktą, pagal kurį yra paremtas klausimas, bei paaiškinimą prie sunkesnių klausimų. Nuolatinis KET testų sprendimas padės ne tik lengviau įsiminti kelių eismo taisykles, bet ir įvairias eismo situacijas, kuriomis paremtas vairavimas ir egzaminai.
Kas laukia tų, kurie pagaunami sukčiaujant egzaminų metu?
Svarbu suprasti, kad pagrindinis egzaminų tikslas ir yra būtent tas, kad įvertinti, ar asmuo yra tinkamai pasiruošęs vairuoti ir gauti vairuotojo pažymėjimą. Dalyvaudami eisme, mes atsakome ne tik už savo, bet ir už kitų eismo dalyvių saugumą, todėl tinkamas praktinis ir teorinis pasiruošimas yra labai svarbus. Užtenka įsivaizduoti, kokį pavojų gali sukelti asmuo, kuris pradeda dalyvauti eisme egzaminus išlaikęs sukčiaujant ir neturintis tinkamo pasiruošimo.
Pasisekimo šansas yra niekinis, o pasekmės skaudžios. Nereikėtų pamiršti, kad „Regitros“ darbuotojai su tuo susidaria dažnai ir yra puikiai pasiruošę pastebėti ir nutraukti sukčiavimo atvejus. Jeigu jau taip nutinka, kad žmogus pagaunamas sukčiaujant – egzaminas anuliuojamas ir nutraukiamas, gresia baudos, kurios siekia ir 1500 €. Taip pat, 2018 m. spalio mėn. įsigaliojusi nauja tvarka nurodo, kad asmuo pagautas sukčiaujant, sekantį kartą egzaminus galės bandyti laikyti ne anksčiau kaip po metų. Pranešimas apie sukčiavimo atvejį taipogi perduodamas policijai.
Taigi, įvertinus visas rizikas verta paminėti, kad jeigu ruošiatės gauti vairuotojo pažymėjimą, nepasikliaukite skelbimais ir pasiūlymais lengviau išlaikyti egzaminus ir meskite iš galvos naivias sukčiavimo strategijas, o vietoje to, dėmesį ir laiką skirkite mokymuisi. Visgi, tai nėra mokyklos egzaminai ir nuo jų priklauso ne tik jūsų, bet ir kitų vairuotojų ir eismo dalyvių saugumas ar net gyvybės. Svarbu ir tai, kad dažniausiai sukčiavimui yra skiriama žymiai daugiau laiko, nei reikėtų skirti mokslams, užtikrinantiems pakankamą pasiruošimą egzaminų išlaikymui.